October 26, 2016, 2:07 am
Łopatnica żółtawa Spathularia flavida to niewielki, ale uroczy grzybek. Jest jadalny, ale ze względu na swoje niewielkie rozmiary, brak konkretnego smaku i rzadkość występowania powinien być oszczędzony. Jest przecież tyle innych, jadalnych i bardzo smacznych grzybów. Na Czerwonej Liście Grzybów Wielkoowocnikowych Łopatnica żółtawa ma status "E" - gatunek wymierającyJa spotkałam te łopatnice
podczas grzybobrania na Ponidziu. Ich owocnikami, jeszcze malutkimi, była usiana cała ściółka. Nie sposób było przejść i nie zdeptać choćby kilku, niestety. Mam nadzieję jednak, że wiele szkody nie narobiliśmy i w tym miejscu łopatnice będą pojawiać się także w kolejnych latach.
ROZWIŃ I CZYTAJ DALEJ
↧
October 27, 2016, 1:08 am
Dyniowe kopytka zachwycają kolorem i smakiem. Uwielbiam je z sosem grzybowym, szczególnie z kurkami, bo według mnie te smaki wyjątkowo do siebie pasują. Na szczęście nawet późną jesienią udaje się czasami jeszcze znaleźć kurki a zapobiegliwi na pewno mają coś w zapasie w zamrażarce. Ale, ale! Nie szukajcie w tym przepisie na kopytka ziemniaków bo całkowicie zastąpiłam je dzisiaj upieczoną dynią. Do zrobienia dyniowych klusek polecam upiec dynię hokkaido, która ma zwarty i mało soczysty miąższ. Inne odmiany wymagają dosypania większej ilości mąki co nie jest korzystne dla konsystencji kopytek. I upieczcie od razu więcej dyni bo
puree dyniowe możecie wykorzystać do zrobienia chleba dyniowo-szpinakowego.
Kluseczki dyniowe są delikatne. Świetnie smakują też w wersji słodkiej polane śmietaną albo zrumienioną na maśle bułeczką i posypane cukrem. Jeśli jeszcze ich nie robiliście to koniecznie musicie spróbować.
A teraz Smaczna Pyza zaprasza po smaczny przepis.
ROZWIŃ I CZYTAJ DALEJ
↧
↧
October 28, 2016, 1:08 am
Ten tort jest bardzo czekoladowy, tak czekoladowy jak czekoladowe brownie. Jest jednak bardzo puszysty tak lekki, że po prostu rozpływa się w ustach. Taka czekoladowa bajka. Jeśli lubicie czekoladę to będziecie zachwyceni zarówno smakiem jak i konsystencją. Mój domowy czekoladoholik był bardzo, bardzo zadowolony.Tort czekoladowy zrobiłam na biszkopcie budyniowym czyli do ciasta dodałam budynie w proszku i tylko niewielką ilość zwykłej mąki. Dzięki temu taki biszkopt jest niezwykle delikatny i puszysty. Idealnie komponuje się z czekoladowym musem tworząc pyszną i leciutką całość.
ROZWIŃ I CZYTAJ DALEJ
↧
October 29, 2016, 1:08 am
Taki ziołowy chleb jest pyszną przekąską. Pachnie i smakuje wyśmienicie. Pokrojony w grube kromki można zajadać tak po prostu bez żadnych więcej dodatków. Może być też wsparciem do kremowej zupy jarzynowej lub pieczonych warzyw czy gulaszu. Dobrze smakuje z wędliną lub pomidorami. To Wy decydujecie jak go podać i z czym zjeść. Najważniejsze żeby smakował, prawda? Zamiast chleba możecie upiec sobie bułeczki czosnkowo ziołowe Tak się jakoś złożyło, że w tym tygodniu Smaczna Pyza zaproponowała go do upieczenia koleżankom
w ramach akcji "Wypiekanie na śniadanie", która odbywa się cyklicznie na Facebooku. Mam nadzieję, że ktoś jeszcze, oprócz mnie, go upiecze. Przepis znalazłam w książce "Domowe wypieki" wydawnictwa Oleksiejuk i lekko zmodyfikowałam wedle swoich potrzeb.
ROZWIŃ I CZYTAJ DALEJ
↧
October 30, 2016, 2:07 am
Podblaszek gromadny Lyophyllum decastes i kępkowiec jasnobrązowy to jeden i ten sam gatunek grzyba. Grzyba jadalnego i smacznego, o którym porozmawiamy dzisiaj bo jeszcze rośnie o tej porze - zdjęcia robiłam zaledwie 3 dni temu.Tak to jest w polskiej nomenklaturze mykologicznej, że wiele gatunków grzybów ma nawet kilka różnych nazw. Naukowcy czasami nie mogą się dogadać i każdy uważa, że jego nazwa jest ważniejsza albo trafniejsza. Jednak z czasem w głowie każdego miłośnika grzybów któraś z tych nazw utrwala się mocniej niż inne i tak właśnie kępkowiec zawsze będzie dla mnie podblaszkiem a
siedzuń pozostanie szmaciakiem.
Ale wróćmy
do atlasowego opisu gatunku i zapoznajmy się z grzybem, którego można spotkać aż do późnej jesieni.
ROZWIŃ I CZYTAJ DALEJ
↧
↧
October 31, 2016, 2:05 am
Flaczki na rosole to dla mnie jesienne danie kojarzące się od dzieciństwa z listopadowym Świętem Zmarłych. Tego dnia spotykaliśmy się w gronie rodzinnym, w domu Babci, razem szliśmy na cmentarz a potem wracaliśmy na wspólny, późny obiad. Na rozgrzanie przeważnie były właśnie flaki, takie tradycyjne na rosole, w których specjalizowała się ciocia Ania, a do flaczków obowiązkowo świeża bułka. W czasach mojego dzieciństwa podroby jadało się bardzo często i nie było w tym nic dziwnego. Flaczki też jedli wszyscy, dzieciaki także, i nikt nie wybrzydzał. To było takie świąteczne danie, jedzone w gronie najbliższych a przygotowane z miłością więc dobrze kojarzy mi się do dzisiaj.
Ale nie zawsze robię flaki tak samo. Czasami przygotowuję
flaczki jarskie z grzybów a z tymi tradycyjnymi lubię coś pokombinować żeby uzyskać nieco inny smak. Z pomidorami, ziołami, przyprawione na ostro, smakują wybornie. Jeśli nie wierzycie sprawdźcie sami.
ROZWIŃ I CZYTAJ DALEJ
↧
November 1, 2016, 2:04 am
Dzisiaj opowiem Wam o pięknej chociaż już prawie zapomnianej tradycji. O tradycji pieczenia chleba zadusznego. Co to jest ten chleb zaduszny i dlaczego się go piekło? Przeczytajcie bo to bardzo ciekawe. Przełom października i listopada to przecież nie tylko halloweenowe przebieranki, strachy i lampiony z dyni. Dla mnie dużo ważniejsze są zupełnie inne klimaty. To czas refleksji nad przemijaniem, zaduma, odwiedzanie grobów bliskich, ale też przywoływanie tych najmilszych i najweselszych wspomnień związanych z tymi, którzy już odeszli... I skoro nie zwyczaje rodem z zachodu to co? Mamy swoje tradycje chociaż pewnie mało kto wie co to były "dziady"?
ROZWIŃ I CZYTAJ DALEJ
↧
November 3, 2016, 2:07 am
Kolejny obiad z piekarnika i pyszna zapiekanka ryżowa z kurczakiem bo za oknem bardzo jesiennie więc na talerzach musi być kolorowo a w domu ciepło. Pałki na ryżu bardzo proste danie i nie wymaga dużo czasu na przygotowanie.
Podudzia kurczaka zamarynujcie w przyprawach poprzedniego wieczoru a w dniu pieczenia po prostu wsypcie ryż i warzywa do naczynia. Na to pałki i do pieca. Przez godzinkę zajmijcie się czymś innym albo odpocznijcie bo obiad robi się dalej sam.
Ja bardzo lubię takie szybkie akcje - szast prast, do pieca i nic więcej robić nie trzeba a jedzenie za jakiś czas gotowe i na dodatek pyszne. Mam nadzieję, że
taka zapiekanka Wam się spodoba i zaserwujecie ją swojej rodzinie.
Smaczna Pyza życzy smacznegoROZWIŃ I CZYTAJ DALEJ
↧
November 4, 2016, 2:08 am
Jakie ciasto na niedzielę? Ja proponuję karpatkę więc może w tym tygodniu zrobicie właśnie ją? Taką prawdziwą, domową a nie z kartonika i gotowców.Ciasto parzone, takie jakie piecze się właśnie do karpatki, wcale nie jest takim prostym ciastem jakby się mogło wydawać. Jest dość kapryśne i rośnie sobie jak chce. Może to wina mąki, może piekarnika bo ja robię je zawsze w ten sam sposób, ale czasami wyrastają mi ładne góry a czasami nie, tak jak w tym przypadku. Na szczęście pagórkowatość ciasta nie wpływa na jego smak i bez urodziwych szczytów karpatka była pyszna jak zwykle.
Jeśli nie chce się Wam
robić kremu budyniowego od podstaw ugotujcie 2 budynie z torebki używając połowy mleka a potem zmiksujcie je z masłem.
ROZWIŃ I CZYTAJ DALEJ
↧
↧
November 6, 2016, 1:04 am
Lamingtony są ciekawymi i pysznymi ciastkami. Podobno pochodzą z Australii gdzie początkowo robiono je z niewykorzystanego, nieco suchego biszkoptu żeby się nie zmarnował. Okazało się, że obtoczenie go w rzadkiej polewie czekoladowej, która pozwoli ciastu zwilgotnieć jest doskonałym sposobem na recykling obeschniętego ciasta. Całości dopełniają wiórki kokosowe, które sprawiają wrażenie kudłatego futerka na powierzchni ciastek. I dlatego też lamingtony mają jeszcze inną, bardziej swojską nazwę - kudłacze.
Ale jak zwał tak zwał, najważniejsze że są bardzo smaczne więc
warto upiec specjalnie duży biszkopt i zrobić swoje własne lamingtony. Dzisiaj wersja podstawowa, ale można biszkopt przekroić na pół i przełożyć go domowym dżemem porzeczkowym albo posmarować gęstym budyniem i dopiero potem pokroić na kostki i opanierować. Zróbcie jak wolicie, my tym razem raczyliśmy się takimi zwykłymi.
ROZWIŃ I CZYTAJ DALEJ
↧
November 8, 2016, 1:08 am
Wątróbka drobiowa smażona i podana z uduszoną, słodkawą cebulą to dania bardzo lubiane przez całą naszą rodzinę. W ogóle lubimy podroby, ale wątróbkę chyba najbardziej i to właśnie w tej postaci.
To prosta potrawa, ale mimo, że robi się szybko to trzeba mieć trochę cierpliwości przy jej przygotowaniu bo łatwo przedobrzyć i przesmażyć a przesmażona wątróbka nie jest dobra. Cebula musi być uduszona, ale nie powinna się zrumienić a wątróbkę trzeba usmażyć tak żeby pozostała lekko różowa i soczysta w środku. Jak to zrobić? Smaczna Pyza zaraz o tym opowie.
Jeśli lubicie wątróbkę to spróbujcie dodać ją do sałatki ze szpinaku i pomarańczy- coś pysznego!ROZWIŃ I CZYTAJ DALEJ
↧
November 9, 2016, 1:08 am
Taki ocet malinowy to świetny domowy wyrób, który właściwie robi się sam. Kiedy będzie gotowy możecie wykorzystać go do doprawienia pysznej sałatki z warzyw i owoców. A na początku wystarczy wsypać owoce do słoja, zalać lekko osłodzoną wodą i czekać aż zadziałają prawa natury. A może to magia? Bo w każdej porządnej kuchni dzieją się czary, przynajmniej czasami. Domowy ocet owocowy jest bardzo przydatny w domowej kuchni. Może służyć do zakwaszania, doprawiania zup, sosów, do marynowania mięs, do zrobienia sosu do sałatek.
Ocet jabłkowy jest nawet polecany, w niewielkich ilościach, do codziennego picia w celu zdrowotnym. Domowy ocet malinowy ma nieprawdopodobnie piękny zapach i kolor. Smak jest kwaśny, ale przyjemny bo naturalny.
ROZWIŃ I CZYTAJ DALEJ
↧
November 10, 2016, 1:08 am
Rustykalna tarta z bardzo kruchego ciasta z ostatnimi już chyba w tym sezonie śliwkami. Jest zachwycająca w smaku a do tego bardzo prosta i nie trzeba mieć do niej nawet żadnej specjalnej foremki. Ciasto formuje się po prostu na papierze do pieczenia i już. Tarta ze śliwami najlepiej smakuje jeszcze lekko ciepła a
podana z lodami waniliowymi to już szczyt rozpusty. Ale czasami można przecież zaszaleć, prawda?
ROZWIŃ I CZYTAJ DALEJ
↧
↧
November 11, 2016, 1:07 am
Najlepsza gęsina na świętego Marcina! I rzeczywiście te pieczone udka są najlepsze. Dobrze doprawione, pachnące, mięciutkie mięso i chrupiąca skórka a do tego złociste ziemniaczki i duszona żurawina. Przepyszny obiad, daję słowo! Jesienią gęsina jest najsmaczniejsza bo gąski są już dobrze odchowane i tłuściutkie.
Nie bójcie się gęsiego tłuszczu bo to najzdrowszy tłuszcz zwierzęcy. Jest łatwo przyswajalny i ma dużo wartości odżywczych. A kalorie? Nimi się nie martwcie bo przecież nie je się go codziennie ani nie na kilogramy a samo mięso z gęsi jest bardzo chude. Tak więc jeśli tylko macie okazję to
jedzcie gęsinę bo jest wspaniała.
ROZWIŃ I CZYTAJ DALEJ
↧
November 12, 2016, 1:05 am
Duszona żurawina jest kwaskowa i cierpka. Połączenie z gruszką jest bardzo udane daje łagodniejszy i słodszy smak konfiturze. Taka żurawina idealnie komponuje się z pieczonym mięsem czy serem. Nie wyobrażam sobie pieczonej gęsi bez tego dodatku. A pieczony na ruszcie oscypek? Też najlepiej smakuje właśnie z żurawiną. Konfiturę z żurawiny i gruszek, zrobioną z podanych niżej ilości składników, zużywamy na bieżąco jako dodatek do pieczonej gęsi, serów pleśniowych czy
do domowego pasztetu. Ale możecie zrobić więcej i zapakować ją w małe słoiczki aby zachować na dłużej. Trzeba wtedy wrzącą masę nałożyć do dobrze wyparzonych słoików, zakręcić mocno i odstawić do góry dnem żeby słoiki się zawekowały.
Pamiętajcie, że niedługo Boże Narodzenie i taka konfitura na pewno przyda się
do świątecznego pasztetu albo pieczeni.
ROZWIŃ I CZYTAJ DALEJ
↧
November 14, 2016, 1:09 am
Płomiennica zimowa Flammulina velutipes to uroczy grzybek rosnący późną jesienią i w okresie bezmroźnej zimy. Tak, dobrze widzicie, można się wybrać na jego poszukiwania właśnie teraz i zobaczcie jak zbierałam zimówki w grudniu! Jest to oczywiście grzyb jak najbardziej jadalny, podobny odrobinę do opieniek chociaż ma gładkie i błyszczące kapelusze. Możecie już szykować się na grzybobranie. Płommienica zimowa swoją nazwę zawdzięcza kolorowi bo jest zazwyczaj pomarańczowo czerwona więc kępki jej owocników zdają się być płomykami ognia wystającymi z nagich kawałków drewna bądź zeschłych liści.
W jednej z legend jest porównywana do złotych monet. Drugi człon nazwy mówi o tym kiedy płomiennice możemy spotkać. Rosną wtedy kiedy jest zimno i są odporne na mrozy, podczas których zamarzają co prawda, ale gdy mróz puszcza nie gniją tylko rosną sobie dalej.
Ten gatunek miał kiedyś inną, równie pasującą nazwę - zimówka aksamitnotrzonowa, zwracającą uwagę na bardzo charakterystyczny trzon.
ROZWIŃ I CZYTAJ DALEJ
↧
November 21, 2016, 1:07 am
Było mocno czekoladowe brownie więc czas na wersją jasną czyli blondie. Też jest czekoladowe, ale ma w sobie białą czekoladę. Nie rośnie zbytnio i nie jest puszyste, ale takie właśnie ma być - nieco kleiste, jakby zakalcowate i pyszne tak, że ciężko poprzestać na jednym kawałeczku. Słodycz złamałam dodatkiem letnich owoców bo ostatnie dni były tak ponure, że bardzo zatęskniłam za tymi letnimi, ciepłymi i słonecznymi. Jesień ma swoje prawa, ale kiedy przez wiele dni jest mokro, wietrznie i ponuro to mam ochotę zakopać się jak jeż w stertę liści i nie wyłazić aż do wiosny. Albo zapaść w sen jak niedźwiedź i
poczekać do przyszłego roku na świeże jagódki... Niestety, tak dobrze nie ma, ale na szczęście są mrożonki! Porcja mrożonych jagód
, trochę czekolady i od razu lepiej.
To ciasto robi się szybko i łatwo. Nie musicie nawet wyjmować miksera, wystarczy łyżka do wymieszania składników więc do dzieła.
ROZWIŃ I CZYTAJ DALEJ
↧
↧
November 22, 2016, 1:20 am
Rozgrzewająca zupa jesienią to bardzo dobry pomysł. Najlepiej kiedy taka zupa jest gęsta i bardzo warzywna, taką lubię najbardziej. I najlepiej jeść ją z grzankami, które przyjemnie chrupią będąc kontrastem dla zmiksowanych jarzyn. Zrobienie takiej zupy to żadna trudność bo można wykorzystać warzywa jakie ma się akurat w domu i właściwie dowolnie je łączyć. Taka kremowa zupa jarzynowa , przyprawiona na ostro kawałkiem papryczki chili i lekko kwaskowa od pomidorów, bardzo mnie rozgrzała kiedy wróciłam z jesiennego spaceru. Polecam ją na każdy dzień, ale w taki chłodny i wietrzny sprawdzi się doskonale.
Zobacz
pomysł na inną zupę dyniową - też kremową, ale doprawioną cytrusami i korzennymi dodatkami a podaną z rybą.
ROZWIŃ I CZYTAJ DALEJ
↧
November 23, 2016, 1:05 am
↧
November 24, 2016, 1:08 am
Bardzo lubię takie sałatki czyli chrupiąca sałata, kawałki mięsa albo wątróbki a do tego jakieś owoce i dobry sos. Dzięki mieszankom sałat Fit&Easy nie muszę tracić czasu na płukanie i osuszanie sałaty bo w opakowaniu mam już oczyszczone i podzielone na mniejsze kawałki liście. Wystarczy wysypać do miski albo na talerz, dodać to co się lubi i gotowe! Weź do domu dowolny
produkt Fit&Easy i polub za wartość. A zaraz później wykorzystaj go do jakiegoś pysznego dania bo może być bazą sałatek, surówką czy składnikiem koktajlu albo
dania głównego.
ROZWIŃ I CZYTAJ DALEJ
↧